-
Fontos tudnivalók a betét-összehasonlítóról
A betétkalkulátor alapvetően a betét összege és a kiválasztott futamidő(k) alapján jeleníti meg azokat a banki betéteket, amelyeket jelenleg kínálnak a bankok. A betétkalkulátor a betétek számos (de nem minden) paraméterét tartalmazza. A takarékszövetkezetek és pénzügyi vállalkozások betéteit, megtakarításait nem dolgozzuk fel, ezeket nem mutatjuk a betétkalkulátorban.
A betétkalkulátor az aktuális banki kondíciók alapján számol, az adatokat legfeljebb 3 munkanaponként ellenőrizzük.
A betétek kamathozamának megjelenítése minden esetben a kamatadó levonása nélkül történik alapértelmezetten.
Lehetőség van az alapján is szűrni a betéteket, hogy milyen egyéb feltételnek tudsz megfelelni (pl. friss pénz lekötése vagy rendszeres kártyahasználat). Ha az adott betéthez tartoznak feltételek, akkor azt a találat alján lévő "Rövid leírás" gombra kattintva találod. A találatban alapesetben azt a bruttó összeget mutatjuk, amire az adott beállításokkal a lekötés végén számíthatsz. Naptárhatás miatt lehetnek minimális eltérések, illetve itt csak a betéti kamattal számolt hozamot mutatjuk, a betéthez esetlegesen tartozó befektetés hozamával, kockázatával, költségeivel nem számol betétkalkulátorunk.Ha adott bank különböző összegsávokra vagy futamidőre eltérő kamatot kínál, azt is kezeli a betétkalkulátor, és csak a beállított adatok alapján igényelhető termékeket jeleníti meg.
A betétkalkulátor tartalmazza az akciós kamatokat, a fix és változó kamatozású banki betéteket is (vagyis ahol pl. a BUBOR-hoz vagy a jegybanki alapkamathoz árazzák a betét kamatát) és ezeknek megfelelően számolja ki a kamatokat. A változó kamatozású betéteknél azzal a kamattal (vagy kamatfelárral) számolunk, amelyet a bank a hirdetményében közzétett. A betétkalkulátor az ilyen típusú betéteknél nem tudja teljes pontossággal kiszámolni a lekötés végén járó kamatot, hiszen a lekötés során változhat a betét kamata és a betétkalkulátor ezeknél a betéteknél is azt feltételezi, hogy a lekötés időpontjában meghirdetett kamat(felár) változatlan marad a teljes lekötés alatt.
Nem jelenítjük meg az összes akciót, különösen ha a bank ezeket csak a már meglévő ügyfeleinek nyújtja, vagy csak bizonyos városban lakók számára érhetőek el, vagy egyéb olyan szűrő feltételt rendelnek hozzá, ami a látogatók döntő többségének nem elérhető, nem teljesíthető.
A látra szóló kamatozású módozatoknál rendszerünk azt feltételezi, hogy a betétkalkulátorban beállított összeg az elhelyezés után nem változik, tehát a számlára nem történik pénzbefizetés vagy terhelés. Alapértelmezettnek vesszük, hogy a pénz elhelyezése a hónap első munkanapján történik és így mindig csak teljes hónapokra számol a betétkalkulátor. A kamatjóváírás gyakoriságát figyelembe vettük a kalkulációknál, így a kamatozás különböző lehet azonos kamat, de eltérő kamatjóváírás esetén a kamatos kamatnak köszönhetően. A kamatok jóváírása történhet a hónap utolsó banki munkanapján, naptári negyedévente, félévente, vagy akár évente is. Ez kamatkülönbségeket okozhat, ami megjelenik az EBKM értékekben és a kapott összegekben is.Naptári napokkal nem számol a betétkalkulátor, tehát nem veszi figyelembe, ha adott hónap 29, 30 vagy 31 napos és azt sem figyeli, ha a betét éppen munkaszüneti napon vagy ünnepnapon járna le és emiatt a bank több kamatot fizet. Emiatt egyes speciális konstrukciókat nem dolgozunk fel a betétkalkulátorban, különösen azokat, ahol a lekötési idő nem fix hónapra van megadva, hanem a lejárati idő van meghatározva (például 2018.12.31.) és attól függően, hogy melyik nap kötjük le a pénzt, annál kevesebb kamatot fizetnek a lekötési idő végén.
Bizonyos, csak Tartós Befektetési Számláról (TBSZ) leköthető 3 és 5 éves betéteknél a lekötési időszak a következő naptári év január elsejével kezdődik. Ez a TBSZ sajátosságai miatt van így, mivel az adott év mindig az úgynevezett gyűjtőév és csak a következő évben indul valójában a 3-5 éves periódus számolásának kezdete (ugyanakkor a gyűjtőévben is kamatozik a betét). A betétkalkulátor nem tesz különbséget gyűjtőév és utána következő periódus között. Emiatt a 3-5 éves, csak TBSZ-ről leköthető konstrukcióknál figyelembe kell venni, hogy a 3-5 éves időszak a következő év elejétől indul és szinte minden esetben magasabb kamat várható, mint amit betétkalkulátorunk kiszámol, tekintve, hogy nem számolunk azzal a periódussal, ami a gyűjtőévből hátra van még.
A betétkalkulátorban lévő adatokat legfeljebb 3 munkanaponként ellenőrizzük. Az EBKM-et a hatályos előírás alapján számoljuk ki és a BRKM-et (BankRáció Kamat Mutató) is megjelenítheted, ami a valós kamatozást mutatja meg a kamatadó és bankszámlavezetési költség levonása után.
A betétkalkulátor a betéthez igénybe vehető legolcsóbb bankszámla havi számlavezetési költségével számol, és nem veszi figyelembe a bankszámlán egyéb tranzakciókkal (utalással, készpénzkivétellel) kapcsolatos költségeket.
Némely esetben kiemelünk általunk fontosnak ítélt jellemzőket az adott termékről, ezzel is segítve a választást.Az adatok frissítése miatt, vagy ha adott bank nem tette elérhetővé az aktuális hirdetményeit, terméktájékoztatóját, előfordulhat, hogy a betétet átmenetileg nem mutatjuk a betétkalkulátorban.
-
Nem találok bizonyos bankot vagy terméket az összehasonlítóban. Miért van ez?
Ez egyrészt azért lehet, mert nem dolgozzuk fel az adott bank termékeit, vagy ha éppen frissítjük egy adott bank kondícióit (ez általában egy munkanapot vesz igénybe), akkor nem mutatjuk azokat, amíg a frissítést nem fejeztük be teljesen.
Ritkább esetben az is előfordulhat, hogy valamelyik banknak jóvá kell hagynia a kalkulátorainkban rögzített adatokat, számítási képleteket (ez időszakosan megtörténik), és amíg ez nem fejeződött be, addig nem mutatjuk az adott bank termékeit.
-
Mi történik, miután betétet igényelek?
A megadott elérhetőségeken keresni fognak a kiválasztott bank ügyintézői, hogy segítségedre legyenek a számlanyitásban (ha a kiválasztott banknál még nincs számlád) és a betét lekötésében. Számlanyitásnál a személyes adataidat egyeztetik és segítenek a hozzád közeli bankfiókban időpontot foglalni, vagy futárt küldenek az aláírandó dokumentumokkal.
Munkaidőben 24 órán belül, hétvégén és ünnepnapokon a következő munkanapon kerül sor a kapcsolatfelvételre.
-
Ugyanazokkal a kondíciókkal kapom az itt igényelt betétet, mintha bemennék a bankba?
Igen.
Mivel a banki termékek folyamatosan változó kondíciói között segítség nélkül nagyon nehéz eligazodni, mindenképpen érdemes a betétkalkulátorunkat használni és tájékozódni, mielőtt bármely bankba bemennél. A betét-összehasonlító használatával és a megfelelő lekötött betét kiválasztásával akár több tízezer forinttal is többet kaphatsz megtakarításaidra.
-
Akkora kamatot kapok majd, mint amennyit a kalkulátor kiszámolt?
Fix kamatozású betéteknél szinte forintra pontosan annyi a kamat, mint amit a kamatozás oszlopban mutatunk. Ha kis eltérés van, akkor az a naptárhatás - rövidebb vagy hosszabb hónapok - miatt lehet.
Változó kamatozású betéteknél (vagy látra szóló betéteknél, számláknál) a kamat attól függően változhat, hogy a betéthez rendelt referenciakamat mennyit mozdul el a lekötés alatt (a kamatozás típusát feltüntetjük a "EBKM" fülben).
Az általunk közölt kamatból 15%-os kamatadót, kivéve ha 3 vagy 5 éves betétet választottál (ha Tartós Befektetési Számlán kötötted le a megtakarításodat, ahol 10%, illetve 0% a kamatadó).
-
Mi a legjobb lekötési stratégia?
Mindenkinek más, de a következő elvek mindenképpen segíthetnek a saját stratégiád kialakításában:
- Likviditás: készülj fel arra, hogy váratlan esetekben a megtakarításod egy részéhez azonnal hozzá kell férned. Ezért nem érdemes a teljes összeget egy lekötésbe tenni. Ügyes megoldás, ha mondjuk három részre bontod a lekötésre szánt összeget és három külön lekötött betétként kezeled. Így a három külön betét ugyanúgy fog kamatozni, nem vesztesz semmit, viszont feltörés esetén elég csak az egyikhez hozzányúlnod, így a másik kettő nyugodtan kamatozhat tovább.
- Macera: a hozam fontos, de nem minden áron. A sok banki elvárásnak megfelelni sokszor túl nagy macera és a sok odafigyelésért cserébe járó extra hozam lehet, hogy nem éri meg. Ezt mindenki saját magának számolja ki a kalkulátorunk segítségével! Viszont érdemes elgondolkodni azon, hogy megtakarításunk egy részét látra szóló számlán helyezzük el, mert néhány számla elég jó hozamot fizet és nincs semmi dolgunk vele.
- Kockázat: bár valószínűtlen, azért látott a világ már bankcsődöt, ezért érdemes - főleg a tehetősebb ügyfeleknek - több banknál vezetni számlát. Az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) pénzintézetenként 100 ezer euróig fedezi bankbedőlés esetén a betéteseket érő veszteségeket. Ezért javasoljuk, hogy 100 ezer eurónál nagyobb megtakarítással rendelkezők nyissanak több banknál is számlát. -
A legjobb kamatokért milyen extra elvárásokat kell teljesíteni?
- Friss pénz: Sok bank akkor ad kifejezetten jó kamatot, ha "új" vagy "friss" pénzt viszünk hozzá. Ez azt jelenti, hogy nem a már ott lévő pénzt kell lekötni, hanem oda kell utalnunk vagy be kell fizetnünk.
- Aktív számlahasználat: Tipikus elvárás, hogy legalább a lekötés ideje alatt aktívan használjuk is a számlánkat. A bankok a magas hozamokat azért adják, hogy az arra érkező új ügyfelek teljes bankolását hozzájuk csábítsák. Az aktív számlahasználat alatt a legtöbb bank azt érti, hogy bizonyos mennyiséget vásárolnunk kell a bankkártyánkkal.
- Jövedelem bankhoz utalása: Ez is jellemző sok bankra, lényege, hogy csak akkor kapjuk meg a prémium kamatot, ha jövedelmünket a bankhoz irányítjuk.
- Csoportos beszedés: A bankok általában két darab csoportos beszedési megbízást szoktak kérni, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy automatikusan levonják például a gáz és villanyszámlánk végösszegét a bankszámlánkon található egyenlegből minden hónapban. Ezért cserébe sok bank hajlandó magasabb betéti kamatot adni megtakarításunkra.
- Egyéb banki szolgáltatás/befektetés: Bizonyos betétek csak akkor elérhetőek, ha más befektetésbe is teszünk pénzt (pl. befektetési jegybe/alapba, banki kötvénybe). Ez a része a lekötésnek bizonytalan hozamú, előre nem jósolható.