-
Fontos tudnivalók a bankszámla-összehasonlítóról
A lakossági bankszámla-kalkulátor a beállított paramétereknek megfelelően számolja ki és listázza a bankszámlákat. A sorrend alapértelmezettként a későbbi éves összköltség alapján alakul ki, de lehetőség van egyéb szempontok alapján is sorba rendezni a találatokat. A bankszámla-kalkulátor a bankszámlák számos (de nem minden) paraméterét tartalmazza.
A bankszámla-kalkulátor mindig az aktuális banki kondíciók szerinti díjakat mutatja (vagyis azt nem tudod beállítani, hogy a 2 hónap múlva érvénybe lépő hirdetményben szereplő díjakkal mutassuk a számlákat). Csak a jelenleg is igényelhető bankszámlákat/számlacsomagokat mutatjuk, a jelenleg érvényes díjakkal, feltételekkel. Abban az esetben, ha egy jelenleg igényelhető számlacsomagra egy adott dátum előtti igénylés esetén más díjak érvényesek, a kalkulátorban a jelenlegi igénylés esetén érvényes díjakat mutatjuk, és azzal számolunk.
Kalkulátorunkban csak a bankok termékei találhatóak meg, a takarékszövetkezetek számlái, számlacsomagjai nem. Az adatok frissítése miatt, vagy ha adott bank nem tette elérhetővé az aktuális hirdetményeit, terméktájékoztatóját, előfordulhat, hogy átmenetileg nem mutatjuk a bankszámla-kalkulátorban.Alapvetően csak azokat a bankszámlákat, számlacsomagokat mutatjuk, amelyek igényelhetőek a megadott adatok alapján (pl. jövedelem), de bizonyos számláknál a jövedelemutalási feltételt mással is ki lehet váltani (például meghatározott számlaegyenleggel), így azokat is megjelenítjük.
Nem mutatjuk azokat a speciális bankszámlacsomagokat, bankkártyákat és kedvezményes lehetőségeket, amelyek csak egyes foglalkozásokban elérhetőek (pl. egyetemi tanár, orvos), de az olyan termékeket sem, amelyek csak egy adott cég dolgozói számára elérhetőek (pl. munkabérszámla) vagy amely díjak-számlák/számlacsomagok csak akkor elérhetőek, ha egyéb meghatározott termékekkel rendelkezel az adott banknál.
Nem mutatjuk a kizárólag privát banki ügyfelek számára elérhető termékeket.
A legtöbb esetben a legolcsóbb első éves díjú bankkártyát párosítjuk a bankszámlához; ez alól kivétel a "Prémium ügyfeleknek" menüpont, ahol alapértelmezetten presztízsértékű kártyát párosítunk minden számlához. A számláknál megjelenítjük a hozzá választható bankkártyákat is. Ha valamelyik bankkártyához kedvezményes (vagy díjmentes) ATM felvétel tartozik vagy a kártya első éves díja alacsonyabb, mint a következő években, akkor azzal is számol rendszerünk.Ha bepipáltad, hogy internetbankot használnál, akkor az összes tranzakciót az internetbanki díjakkal számolja rendszerünk (de ha telebankos vagy fióki csatornát választasz, akkor az összes tranzakciót a beállításnak megfelelően kalkuláljuk).
Utalásoknál, csoportos beszedéseknél, készpénzfelvételeknél és kártyás vásárlásoknál a beállított értéket elosztjuk a megadott darabszámmal és egyenlő összegű tranzakciókra számoljuk ki a banki díjakat, átlagértékek alapján kalkulálunk (tehát ha 3 db eseti utalást adtál meg 30.000 Ft összértékben, akkor 3 db 10.000 Ft-os eseti utalás díjával számol bankszámla-kalkulátor). Az SMS-es mobil értesítési díj kalkulálásánál és megjelenítésénél egy címzettnek való küldés díjával számoltunk (tehát ha például két telefonszámra szeretnéd, hogy mindenről küldjenek SMS értesítést, akkor a megjelenített díj kétszeresével kell számolnod). A netbankba történő belépés vagy tranzakciók elindításakor esetlegesen felszámolt SMS-ek díjával nem számolunk. Számlamozgások esetében SMS díj kerül felszámításra a jóváírások után, a pénztári megbízásokra, az átutalásokra (egyedi és állandó) és a csoportos beszedési megbízásokra (ahány tranzakció, annyiszor). A kizárólag a kártyahasználatról kért SMS szolgáltatás keretében csak a bankkártyával végzett műveletekről (készpénzfelvétel, illetve kártyás vásárlások) kapsz üzeneteket. Ha csak egyben igényelhető az SMS szolgáltatás a számlamozgásokról és a kártyahasználatról, akkor bármelyiket jelölöd meg, mindkettő után számol a rendszer az SMS üzenetek díjával. Külföldi utalásoknál, ha annak díját a bank külföldi pénznemben (pl. dollár vagy euró) adta meg, akkor az aktuális Magyar Nemzeti Bank által közzétett adott devizára vonatkozó középárfolyamon számolt forint átváltási árfolyammal számolunk.Bankszámla-kalkulátorunk szinte az összes akcióval, kivétellel, egyedi termékjellemzővel számol. A gyakori és időszakos akciók miatt érdemes a kezdeti és későbbi havi, illetve éves díjakat is megnézni. A kalkulátor nem számol az esetleges számlacsomag-váltási és számlazárási díjakkal.
A bankszámla kalkulátort az aktuális banki kondíciók alapján számol, az adatokat legfeljebb 3 munkanaponként ellenőrizzük.
Némely esetben kiemelünk általunk fontosnak ítélt jellemzőket az adott termékről, ezzel is segítve a választást.
Lehetőséged van bejelölni, hogy adott bankszámlánál élsz-e a törvényileg ingyenes két készpénzfelvétel lehetőségével. Ha igen, akkor ennek megfelelően számolunk a díjakkal és a harmadik készpénzfelvételnél vagy a 150 ezer forintot meghaladó készpénzkivételnél az adott bank számítási metódusa alapján jelenítjük meg a költségeket.Más lakossági bankszámla-kalkulátorokkal szemben rendszerünk valós adatokat tartalmaz, melyeket a bankok is gyakorta ellenőriznek.
-
Nem találok bizonyos bankot vagy terméket az összehasonlítóban. Miért van ez?
Ez egyrészt azért lehet, mert nem dolgozzuk fel az adott bank termékeit, vagy ha éppen frissítjük egy adott bank kondícióit (ez általában egy munkanapot vesz igénybe), akkor nem mutatjuk azokat, amíg a frissítést nem fejeztük be teljesen.
Ritkább esetben az is előfordulhat, hogy valamelyik banknak jóvá kell hagynia a kalkulátorainkban rögzített adatokat, számítási képleteket (ez időszakosan megtörténik), és amíg ez nem fejeződött be, addig nem mutatjuk az adott bank termékeit.
-
Mi történik, miután a kalkulátorban bankszámlát igényelek?
A megadott elérhetőségeken keresni fognak a kiválasztott bank ügyintézői, hogy segítségedre legyenek a bankszámla megnyitásában. Számlanyitásnál a személyes adataidat egyeztetik és segítenek a hozzád közeli bankfiókban időpontot foglalni, vagy futárt küldenek az aláírandó dokumentumokkal.
Munkaidőben 24 órán belül, hétvégén és ünnepnapokon a következő munkanapon kerül sor a kapcsolatfelvételre.
-
Ugyanazokkal a kondíciókkal kapom az itt igényelt bankszámlát, mintha bemennék a bankba?
Igen.
Mivel a banki termékek folyamatosan változó kondíciói között segítség nélkül nagyon nehéz eligazodni, mindenképpen érdemes bankszámla-kalkulátorunkat használni és tájékozódni, mielőtt bármely bankba bemennél. A bankszámla-összehasonlító használatával és a megfelelő számla kiválasztásával akár több tízezer forintot megspórolhatsz évente.
-
Hogyan lehet olcsóbb a bankszámlád?
Egyes bankszámlák esetén a számlavezetési díj alacsonyabb vagy ingyenes, ha egy bizonyos összeg minden hónapban a számládra érkezik (ez általában a fizetés szokott lenni). Emellett vannak még különböző banki aktivitást, például bankkártya-használatot megkövetelő számlák - a hasonló feltételeket minden hónapban teljesíteni kell a kedvezmények igénybevételéhez.
Elektronikus szolgáltatások igénylésével még többet spórolhatsz. A legtöbb banknál olcsóbb a számlavezetés, ha nem kérsz postai úton számlakivonatot. Az egyenlegedet folyamatosan, akár minden költés után ellenőrizheted az internetbankban, ráadásul az innen indított utalások és egyéb megbízások is kevesebbe kerülnek, mint a bankfiókokban, ügyintéző segítségét igénybe véve. Sokat spórolhatsz még, ha dombornyomott kártya helyett olcsóbb elektronikus kártyát kérsz.Ha sokat vásárolsz a bankkártyáddal és minden számlamozgásról kérsz SMS értesítést, akkor érdemes ennek a havi költségére is odafigyelni. A legtöbb számlánál egy SMS 20-40 forintba kerül, ami nagy kiadás lehet már akkor is, ha csak naponta kétszer használod a bankkártyádat. Ha fontos, hogy mindenről azonnal értesülj SMS-ben, akkor érdemes olyan bankszámlát választanod, ahol egy havi fix összegért nyújtják ezt a szolgáltatást, vagy ahol minden hónapban 20-30 SMS-t ingyen kapsz.
Megoldás lehet az is, hogy ha egy megkéred a bankodat, hogy csak egy meghatározott összeg feletti számlamozgásnál küldjenek SMS-t (erre majdnem minden banknál van lehetőség). Általában a legtöbb kártyás vásárlás összege nem éri el a 10.000 Ft-ot (legfeljebb ha tankolsz, vagy nagybevásárlásra mentek), így jóval kevesebb mobilértesítés után kell majd fizetni. Ha a kártyádat ellopják, akkor nagy eséllyel 10.000 forintnál nagyobb összeget próbálnak leemelni róla, így szinte azonnal értesülhetsz erről.Ebben a blogbejegyzésben további tippeket szedtünk még össze.
-
Milyen bankkártyák vannak?
A legtöbb bankszámlához kérhetsz bankkártyát, amivel bármikor hozzáférhetsz a számlán tartott pénzedhez (az egyedi azonosítód, PIN-kódod segítségével). Bankkártyával nem csak készpénzt vehetsz fel, de boltban vásárlásra is használhatod. Internetes vásárlásra az úgynevezett elektronikus vagy dombornyomott bankkártyák is alkalmasak. Utóbbi megléte több szolgáltatáshoz is nélkülözhetetlen, szállodában vagy akár autóbérlésnél is előfordulhat, hogy csak ilyet fogadnak el.
Elektronikus kártyák esetében mindig szükség van internetes kapcsolatra az elfogadóhelyen és a dombornyomott kártyáktól eltérően általában nem jár hozzájuk Európában érvényes utazási biztosítás.
Fontos: A dombornyomott kártyák szinte nem is különböznek másban az elektronikus kártyáktól, mint az Európában érvényes biztosítás. Viszont körülbelül annyival is drágábbak, mint egy ilyen biztosítás.
A legújabb bankkártyák már alkalmasak az úgynevezett érintésmentes fizetésre is. Ezek közül legelterjedtebb a PayPass technológia, amivel gyorsan, a kártyádat kezedből ki sem adva tudsz fizetni.
Tipp: Ha mégis dombornyomott kártyára van szükséged, akkor érdemes elgondolkozni a hitelkártya használatán, hiszen ezekkel még jóváírást is kaphatsz a költéseid után, akár a kártyadíj többszörösét is visszakaphatod így. -
Mit érdemes tudnod a törvényileg garantált ingyenes pénzfelvételről?
Ha regisztráltál erre a lehetőségre, akkor havonta maximum 150.000 Ft-ot fel tudsz venni a bankszámládról ingyenesen (tehát a bank semmilyen díjat sem számolhat fel, még a tranzakciós illetéket sem). Fontos tudni, hogy ezt a 150.000 Ft-ot maximum 2 készpénzfelvétellel veheted fel - tehát mindegy, hogy először 100.000 Ft-ot, majd utána 50.000 Ft-ot veszel fel, vagy mindkét alkalommal 50.000 vagy 75.000 Ft-ot, a lényeg, hogy a harmadik készpénzkivétel már a bankszámlád díjszabása alapján történik. Ez akkor is így van, ha a 2 alkalommal összességében kevesebb, mint 150.000 Ft-ot vettél fel.
Bármelyik bankautomatából felveheted a 150.000 Ft-ot, tehát nem kell arra figyelned, hogy a saját bankod automatáját keresd.
Egyszerre csak egy bankszámlánál igényelheted az ingyenes készpénzkivételt és erről nyilatkoznod kell a kiválasztott banknál, nem jár ez a lehetőség automatikusan.
Minden hónap 20-áig tudsz nyilatkozni és a következő hónap elsejétől már igénybe tudod venni az ingyenes készpénzkivételt.Ha adott hónapban több, mint 150.000 Ft-ot veszel fel, vagy több, mint 2 alkalommal használod a bankautomatát (ATM-et), akkor a bank a normál díjszabása szerint felszámítja a készpénzfelvételi díjat.
Ha a házastársaddal van közös számlád, akkor csak az egyikőtök igényelheti ahhoz a számlához az ingyenes készpénzfelvételt, tehát nem többszöröződik a kedvezmény mértéke (pl. 4 db kivételre 300.000 Ft-ig).
-
Mi az a tranzakciós illeték, hogyan tudod elkerülni?
2013. január elsejétől egy új adót vezettek be, erre sokszor utalnak tranzakciós illetékként - adóként, vagy akár sárga csekk adóként is. Ezt minden elektronikus pénzmozgásnál (vagyis utalásnál és bankkártyás vásárlásnál) meg kell fizetned, kivéve ha bankon belül a saját nevedre szóló számlák között mozgatsz pénzt. Az adó mértéke utalásnál 3 ezrelék (0,3%) de maximum 6.000 Ft tranzakciónként, vagyis 100.000 forintonként 300 forint.
Készpénzes tranzakcióknál, azaz ha bankautomatából (ATM-ből), bankfiókból vagy postán veszel fel pénzt, szintén meg kell fizetni az adót, aminek a mértéke 6 ezrelék (0,6%), vagyis 100.000 forintonként 600 forint.
A tranzakciós illetéket a bankok fizetik meg az állam felé, de mivel a legtöbb bank ezt az adót áthárította, így gyakorlatilag az ügyfeleknek kell ezt a pluszterhet megfizetni. Így bankszámla választásnál nem az a kérdés, hogy melyik bank nem hárítja át a tranzakciós illetéket, hanem összességében, az összes banki díjat figyelembe véve, melyik a legkedvezőbb számlacsomag részedre.